سکوریت

شیشه دوجداره سکوریت

از جمله شیشه های ایمنی مورد استفاده در پنجره های UPVC، شیشه سکوریت یا شیشه نشکن را می توان نام برد. شیشه دوجداره سکوریت در مقایسه با شیشه دوجداره خام یا ساده با اینکه ضخامت های یکسانی دارند اما در مقابل شکستگی، حرارت و خمش مقاومت ۵ برابری از خود نشان می دهد و به همین دلیل در ابعاد بزرگ، شیشه های حرارتی(شیشه فر) و یا در تولید شیشه های دوجداره محدب یا مقعر استفاده بسیاری دارد.

این نوع شیشه به هنگام شکست کاملا خرد شده و به قطعات ریزی تبدیل می شود که خطر برش نداشته و به موجب آن شیشه بی خطر در نظر گرفته می شود. در حالیکه شیشه ساده در لحظه شکست شدن بصورت خنجری تکه تکه خواهد شد که در ابعاد بزرگ خطرناک است

در واقع شیشه سکوریت حاصل سرد کردن ناگهانی شیشه خام، برای استحکام بیشتر در برابر حرارت و ضربه است. بدلیل ویژگی های منحصربه فرد، این نوع شیشه مصارف زیادی دارد و در ضخامت ها، رنگ های گوناگون با قیمت های متفاوت به بازار عرضه می گردد. در پنجره های دوجداره می توان از شیشه سکوریت بهمراه شیشه ساده در هنگام دوجداره کردن استفاده نمود که این انتخاب با توجه به درخواست مشتری و ابعاد شیشه امکان پذیر است که شیشه دوجداره سکوریت با ضخامت ۵ از بهینه ترین حالات استفاده از این نوع شیشه است.

به طور کلی شیشه های سکوریت برای محل های پرخطر و پر تردد در نظر گرفته می شود . شیشه سکوریت در هنگام شکستن کاملاً خرد شده و باعث ایجاد تیکه های بزرگ و خطرناک شیشه نمی گردد .شیشه های جانبی خودروها از نوع سکوریت است.