به گزارش بازار یو‌پی‌وی‌سی ایران؛ چگونه یراق آلات خوب را انتخاب کنیم؟ چه پارارمترهایی را می توان و باید در گزینش یراق‌آلات در نظر گرفت؟ آیا معیار مشخصی برای تشخیص یراق آلات با کیفیت وجود دارد یا اینکه باید تنها بر روی نام برندها متمرکز شد و دست به انتخاب زد؟ بدون تردید عدم رعایت معیارها و ملاک های دقیق تاثیرگذار بر کیفیت و استاندارد یراق‌آلات می تواند تاثیر مستقیم و البته منفی بر کیفیت در و پنجره داشته باشد، چرا که نه فقط به دلیل باز و بسته شدن همیشگی در و پنجره های uPVC که به واقع به خاطر نقشی که یراق‌آلات بر مزایای این محصول از حیث عایق بندی در برابر هدر رفت انرژی و جلوگیری از ورود آلایند هها دارد، می توان گفت که انتخاب یک یراق دارای استاندارد جهانی و البته نصب صحیح آن می تواند تضمینی بر ارتقای کیفیت در و پنجره uPVC باشد. از این رو به دلیل تنوع یراق آلات درب و پنجره uPVC با کیفیت ها و قیمتهای متفاوت، این وظیفه را به عهده خود دانستیم تا اطلاع رسانی کاملی به تمامی تولیدکنندگان درب و پنجره جهت شناخت یراق آلات مناسب و استاندارد داشته باشیم.

• شناخت یراق آلات تک حالته استاندارد و مناسب

در این بخش تمامی قطعات تشکیل دهنده یراق تک حالته: اعم از اسپانیولت، دستگیره، لولا و جلو قفل (زاماک) مورد بررسی قرار می گیرد. اخیراً با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت یراق آلات، اکثر تولیدکنندگان متاسفانه به دلیل جلوگیری از هزینه ها، بدون بررسی و تحقیق از یراق آلات ارزان و بی کیفیت استفاده می‌کنند.

اسپانیولت‌ها: اسپانیولت با کیفیت باید از قسمت چرخ دنده با آلیاژ بسیار مرغوب تولید شود که به مرور زمان دچار فرسودگی و شکست نشود. در یراق آلات بی‌کیفیت قسمت رزوه های پیچ دستگیره کاملاً ضعیف بوده و پس از نصب دستگیره دچار شکست می شود و یا باعث هرز شدن دندانه‌های پیچ میگردد. پایه‌های غلطک‌ های پرچ شده روی اسپانیولت باید کاملاً ضخیم و محکم بوده تا در هنگام رگلاژ پایه دچار شکست و یا شل شدگی نشود که در صورت بسته شدن پنجره، فشار در ناحیه لاستیکهای درزبندی استاندارد باشد. نکته قابل توجه دیگر آنکه مقدار روکش اسپانیولت باید استاندارد بوده که باید حداقل ۳۰۰ ساعت مقاومت در برابر تست آب و نمک را دارا باشد تا در مناطق مرطوب دچار خوردگی و فرسودگی نگردد.

749085اسپانیولت-تک_حالته.jpg

دستگیره ها: گاهی در بازار دستگیره های آلومینیومی غیر استاندارد و بی کیفیت مشاهده می شود که به ارتفاع دستگیره، وزن مناسب، آلیاژ مرغوب، پایه های پلاستیکی ضخیم، رنگ کاری چند لایه، شفت چهار پهلوی مقاوم و چرخ دنده داخلی فلزی اصلاً توجهی نمی شود. ارتفاع مناسب دستگیره که به صورت اهرم عمل میکند باعث فشار کمتر در هنگام استفاده پنجره می باشد. در دستگیره های کوتاه این امر باعث می شود پنجره به صورت استاندارد آب بندی نشده و برای راحتی مشتری به طور نامناسب رگلاژ می گردد که فشار کافی بین بازشو و فریم انجام نمی پذیرد. در دستگیره های ارزان به دلیل کاهش قیمت و رقابت در بازار از ارتفاع و وزن مواد مصرفی کاسته میشود که به صورت پوچ و توخالی تولید شده و باعث شکنندگی دستگیره می گردد. رعایت نکردن پایه های پلاستیکی ضخیم دستگیره باعث می شود در هنگام بستن پیچ باعث شکست در این ناحیه می گردد. در دستگیره ها، رنگ کاری چند لایه این مزیت را دارد که بر اثر شستشو و ضربه خوردن، رنگ دستگیره از بین نمی رود. استفاده آلیاژ مناسب در شفت چهار پهلو که داخل اسپانیولت قرار می گیرد و فشار زیادی به این قسمت وارد می شود و باعث می شود شفت از حالت چهارگوش کامل خارج نشده و موجب افزایش طول عمر دستگیره می گردد. چرخ دنده فلزی که درانتهای شفت قرار می گیرد باعث روان تر حرکت کردن دستگیره شده و اهرم دستگیره در هنگام باز و بسته شدن در حالت ۹۰ درجه قرار می گیرد. در دستگیره های پلاستیکی مناسب جهت بالا بردن مقاومت آنها در قسمت اهرم در داخل آن ها فلز به کار می رود که در غیر اینصورت باعث شکستن دستگیره از این ناحیه می گردد.

206460دستگیره-پنجره.jpg

لولا ها: لولای مورد استفاده در پنجره های تک حالته، لولا ۷۵ میلیمتر می باشد. یکی از ساده ترین قطعات پنجره تک حالته لولا میباشد که از لحاظ فنی اختلافات حائز اهمیتی ندارد. در این لولاها صرفاً از مواد مصرفی (وزن لولا) کاسته می‌شود که باعث ضعیف شدن لولا و تحمل وزن پائین شده که به صورت پوک (توخالی) تولید می گردد و در هنگام رنگ کاری به صورت یک لایه و ضعیف رنگ می شود که بر اثر کوچکترین سایش، رنگ از بین می رود. وزن مناسب جهت لولا ۷۵ میلیمتر، ۸۳ گرم بوده که کاهش آن باعث ضعف لولا و کاهش قیمت میگردد که تولید کنندگان محترم اکثر اوقات به این نکته جهت خرید لولا توجه نمی‌کنند.

520663لولا-پنجره.jpg

جلو قفل (زاماک یا کیپ): این قطعه در عین سادگی، نقش بسیار موثری در پنجره ایفا میکند که وزن مناسب آن ۱۳ گرم بوده که در بازار به صورت ۷ گرمی بسیار یافت میشود. وزن سبک این قطعه باعث ضعیف شدن و آسیب پذیر شدن آن می‌گردد. استفاده از جلو قفل نامرغوب و سبک، به دلیل فشار زیاد و قرار گرفتن آن در پنجره به عنوان نقطه اتکاء لنگه بازشو و فریم بسیار آسیب پذیر بوده و کارکرد مهمی در پنجره دارد که باعث تغییر حالت و شکستگی شده و پنجره از حالت استاندارد خارج می‍گردد. در ضمن این قطعه نسبت به پروفیل مورد نظر برای تولید درب و پنجره یو پی وی سی ، به دو نوع تقسیم می شود که عبارتند از: ۱- آکس ۹      ۲- آکس ۱۳

219688کیپ-اسپانیولت.jpg

درباره مدیریت سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *